Startuje premiérový ročník extraligy 9. tříd, Energii na úvod čeká derby s Litvínovem

By   31. 08. 2023

Dřív, než usednou do školních lavic, čeká start ostrého soutěžního ročníku na hokejisty z Extraligy devátých tříd, Novou soutěž bude hrát 24 nejsilnějších republikových celků. Ty jsou rozděleny do tří skupin, které však mají jinou podobu než loni. Pomyslné rozdělení na sever, jih a východ republiky střídá klasické uspořádání západ – střed – východ, oficiálně jde o skupiny A, B a C.

Rozdělení týmů do základních skupin

A: HC Energie Karlovy Vary, HC Pilsen Wolves, HC Škoda Plzeň, HC Motor České Budějovice, EC Red Bull Salcburk, Piráti Chomutov, Rytíři Kladno, HC Litvínov
B: Bílí Tygři Liberec, BK Mladá Boleslav, HC Dynamo Pardubice, Mountfield HK, HC Slavia Praha, HC Tábor, HC Sparta Praha, BK Havlíčkův Brod
C: HC Oceláři Třinec, HC VÍTKOVICE RIDERA, HC Kometa Brno, HC Dukla Jihlava, HCM Warriors Brno, VHK ROBE Vsetín, Berani Zlín, HK Mladí Draci Šumperk

Soutěž určená zejména hráčům ročníku 2009 odstartuje v sobotu 2. září, ovšem v Karlových Varech se bude hrát už o den dřív. Soutěž i se zápasy v play-off, může trvat až do 10. dubna 2024.

Jak je vidět v rozdělení týmů do jednotlivých skupin, karlovarskou „devítku“ čeká několik derby zápasů, s pěkným nábojem, ať jde o klasiku západu s Plzní, tak i obě podkrušnohorská derby mají své. V úvodním kole čeká Energii 1. září na domácím ledě tréninkové haly KV Areny jedno ze tří derby, když od 16,30 změří síly s Litvínovem. „Přijede tým Litvínova, se kterým jsme se střetli již v přípravě. Víme co od něj čekat, ale byla to příprava a mistrovský duel bude něco jiného, navíc první duel, ale věřím, že jsme dobře připravili,“ dívá se na prvního soupeře trenér karlovarské 9. třídy Adam Sýkora, který má se svými svěřenci jasný cíl, který splnit bude velmi obtížné. „Kvalita soutěže po loňském zúžení v nultém ročníku výrazně narostla,“ říká karlovarský trenér a zároveň prozrazuje cíl, který si se svým týmem dává: „První čtyři družstva z každé skupiny postoupí do nadstavbové skupiny. Zároveň si tím zajistí účast v play-off, což bude pochopitelně náš jasný cíl. Kluci se určitě těší, protože příprava byla dlouhá a náročná. Věříme ale, že jsme se na sezónu připravili výborně a potvrdíme to vítězným vstupem do sezóny.“

Soutěž určitě přinese lepší kvalitu zápasů pro hráče, kteří se připravují na přechod do dorostenecké kategorie. V základních skupinách se týmy utkají čtyřkolově každý s každým, což znamená 28 utkání. Po vzoru juniorky a dorostu se následně bude klíčová hranice nacházet v polovině tabulek.

Silnějších dvanáct celků, první čtyři z každé skupiny, postoupí do vyšších nadstaveb O pořadí v play-off (skupiny D a E), slabších dvanáct zamíří do fáze nazvané O účast v play-off (skupiny F a G). I zde bude složení skupin určeno na základě územního principu, přičemž výsledky ze základní části se všem smažou.

Nadstavby ale budou velmi krátké a intenzivní, o pořadí může rozhodovat každý zápas a každý bod. Týmy se v šestičlenných skupinách utkají jen dvoukolově, což znamená pouhých deset utkání. Vyšší nastavby přesto nabídnou větší klid, neboť do play-off z nich postoupí všichni.

Dva nejslabší celky ze skupin F a G čekají boje o udržení.